افغانستان: تسلیحات به طالبان واگذار شده است و معنای آن برای آینده کشور چیست اخبار جهان

[ad_1]

هواپیماهای نظامی آمریکا برای آخرین بار روز دوشنبه آسفالت فرودگاه بین المللی حامد کرزی کابل را رها کردند و این پایان حضور 20 ساله ارتش آمریکا در افغانستان است.

جنگجویان طالبان تنها ساعاتی بعد وارد این مجموعه شدند.

ناظران خارج از کشور در حال پخش فیلم های رهبران گروه در شبکه های اجتماعی بودند که هواپیماهای جنگنده و هلیکوپترهای ترک شده توسط آمریکایی ها را بررسی می کردند.

در ماه های اخیر فیلم های بی شماری منتشر شده است که در آن طالبان از افغانستان عبور کرده و جنگجویان آنها هنگام فرار ارتش افغانستان سلاح های مخفی عظیمی را ادعا کرده اند.

ارتش آمریکا می گوید برخی از تجهیزات آن غیرفعال شده است ، در حالی که تصاویر ماهواره ای هواپیماهای افغان را نشان می دهد که در مرز ازبکستان مستقر شده اند.

بنابراین طالبان پس از خروج ایالات متحده از چه سلاح هایی می توانند استفاده کنند و این برای آینده افغانستان چه معنایی دارد؟

طالبان یک روز پس از خروج نیروهای آمریکایی از فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل ، در مقابل هواپیمای نظامی قدم می زنند
تصویر:
اعضای طالبان یک روز پس از خروج نیروهای آمریکایی از فرودگاه کابل مقابل هواپیمای نظامی می روند

اطلاعات بیشتر و پزشکی قانونی

هواپیما

“به افغانستان تبریک می گویم … این پیروزی متعلق به همه ما است.”

اینها سخنان ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان بود که صبح روز سه شنبه با پیروزی بر فرودگاه در کابل به صورت پیروزمندانه ایستاده بود.

پشت سر او یک هواپیمای ترابری C-130H بود که نیروهای آمریکایی آنجا را ترک کردند.

در جاهای دیگر ، عکسها نشان می دهد که نیروهای ویژه طالبان در حال بازرسی از چهار هلیکوپتر CH-46 Sea Knight هستند که تصور می شود برای انتقال کارکنان سفارت آمریکا به باند فرودگاه هنگامی که طالبان چند هفته پیش بر فراز کابل فرود آمدند مورد استفاده قرار گرفته اند.

چهار هلیکوپتر CH-46 Sea Knight را می توانید در یک آشیانه در فرودگاه کابل در یک ویدیو که توسط نبیه بوسول از LA Times به اشتراک گذاشته شده مشاهده کنید.
تصویر:
چهار هلیکوپتر CH-46 Sea Knight را می توانید در یک آشیانه در فرودگاه کابل مشاهده کنید ، در ویدئویی که نبیب بولوس از LA Times به اشتراک گذاشته است.

و همچنین بالگردهای MD-530.

بالگردهای ترابری MD-530 در تصاویری که در فرودگاه هنگام ورود طالبان گرفته شده است ، مشاهده می شود.  اعتبار: نبي بوسول / LA Times
تصویر:
هلیکوپترهای MD-530 در تصاویری که در فرودگاه هنگام ورود طالبان گرفته شده است دیده می شود. عکس: نبیه بولوس / LA Times

و A-29 Super Tucanos.

هواپیمای A-29 Super Tukanos در روز سه شنبه در فرودگاه کابل تحت کنترل طالبان دیده می شود.  عکس: نبیه بولوس / LA Times
تصویر:
هواپیمای A-29 Super Tukanos در روز سه شنبه از فرودگاه جدید کابل که تحت کنترل طالبان است ، قابل مشاهده است. عکس: نبیه بولوس / LA Times

بر اساس گزارشی که بازرس ویژه بازسازی افغانستان مستقر در ایالات متحده (سیگار) منتشر کرده است ، نیروی هوایی افغانستان در پایان ماه ژوئن 167 هواپیما در این کشور داشته است.

اینها شامل 33 هواپیمای حمله سبک: A-29 و AC208 هستند. اینها هواپیماهای بال ثابت هستند که برای حمله به اهداف طراحی شده اند.

ارتش افغانستان 10 هواپیمای AC-208 در افغانستان در پایان ژوئن 2021 داشت. عکس: نورثروپ گرومن
تصویر:
ارتش افغانستان 10 هواپیمای AC-208 در افغانستان در پایان ژوئن 2021 داشت. عکس: نورثروپ گرومن

همچنین در بین 167 هواپیما سه هواپیمای ترابری S-130 و همچنین 24 هواپیمای کمکی S-208 وجود دارد.

هواپیمای حمل و نقل سبک Cessna C-208 نیروی هوایی افغانستان در فرودگاه نظامی کابل پارک شده است.  - SOPA Images Limited / Alamy Stock Photo 23 فوریه 2016
تصویر:
هواپیمای حمل و نقل سبک Cessna C-208 نیروی هوایی افغانستان در فرودگاه نظامی کابل پارک شده است. عکس: SOPA Images Limited / عکس سهام Alamy 23 فوریه 2016

اکثریت ناوگان AAF هلیکوپتر هستند که به آنها “هواپیماهای بال گردان” نیز می گویند.

از جمله 32 فروند Mi-17 متعلق به دوران شوروی و 43 MD-530.

MI-17 عمدتا برای اهداف حمل و نقل استفاده می شود ، در حالی که MD-530 یک هلیکوپتر تهاجمی است.

شاید شناخته شده ترین هواپیمای زرادخانه AAF بالگرد UH-60 Blackhawk باشد.

هلیکوپتر بلک هاک در حال آماده شدن برای عقب نشینی ماه گذشته است
تصویر:
هلیکوپتر بلک هاک در حال آماده شدن برای عقب نشینی ماه گذشته است

سی و سه فروند از این هلیکوپترهای بدنام در افغانستان بودند و در پایان ژوئن 2021 در حال کار بودند.

ارتش آمریکا نزدیک به 1.8 میلیارد دلار برای ساخت ، تجهیز و نگهداری نیروی هوایی افغانستان از سال 2019 هزینه کرده است.

و مقدار هزینه شده برای نیروی هوایی و کل هزینه های ارتش افغانستان از زمان شروع جنگ در سال 2001 بسیار بیشتر است.

اما آنچه در نگاه اول ممکن است گنجینه ای از یک مجموعه گران قیمت باشد که بدون مشکل به طالبان واگذار شده است ، ممکن است آنطور که به نظر می رسد نباشد.

رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا روز سه شنبه گفت که همه 73 هواپیمای ترک شده در فرودگاه کابل قبل از خروج از ارتش آمریکا غیرقابل استفاده بودند.

محققان منبع باز در وبلاگ اوریکس تعداد 25 هواپیمای معلول و 39 هلیکوپتر معلول را در حال خروج از فرودگاه کابل در روز دوشنبه شمرده اند.

در جاهای دیگر ، تصاویر ماهواره ای از باند پرواز در ازبکستان همسایه نشان می دهد که برخی از ناوگان سابق AAF اکنون خارج از افغانستان هستند.

این تصویر ماهواره ای از فرودگاه ترمز در 16 آگوست گرفته شده است.  عکس: سیاره
تصویر:
این تصویر ماهواره ای از فرودگاه ترمز در 16 آگوست گرفته شده است. عکس: سیاره

این تصاویر که ابتدا توسط مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک مستقر در واشنگتن تجزیه و تحلیل شده است ، 46 هواپیمای نیروی هوایی افغانستان را در فرودگاه ترمز در ازبکستان همسایه نشان می دهد.

مقامات ازبک بعداً تأیید کردند که 22 هواپیمای نظامی و 24 بالگرد در این کشور فرود آمده اند.

همچنین گزارش هایی مبنی بر فرود چندین هواپیمای نظامی حامل بیش از 100 سرباز افغان در تاجیکستان وجود دارد.

با این حال ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد طالبان به هواپیماهای عملیاتی دسترسی داشته اند.

مجموعه ای از ویدئوهای اخیر نشان می دهد که جنگجویان طالبان حداقل یک بالگرد UH-60 Blackhawk را به سمت قندهار در حال پرواز هستند.

هلیکوپتر را می بینیم که پرچم طالبان را بر فراز رژه جنگجویان طالبان بر روی سلاح های خود در خودروهای زرهی تکان می دهد.

ویدئوی قبلی که در اواسط ماه اوت به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته شد و توسط کریستین تریبرت از نیویورک تایمز بررسی شد ، نشان می دهد که طالبان با MI-17 در نزدیکی فرودگاه هرات در غرب افغانستان پرواز می کنند.

بنابراین در حالی که طالبان به هر چیزی که قبلاً نیروی هوایی افغانستان داشت دسترسی ندارند ، روشن است که برخی هواپیماها توسط این گروه منحرف شده اند.

کارشناسان نگرانند که حتی یک هلیکوپتر می تواند به طرز چشمگیری توانایی طالبان را در استفاده از خشونت علیه جوامعی که در گذشته هدف قرار داده بود افزایش دهد.

“من فکر می کنم آنچه در حال حاضر بسیاری از افغان ها را نگران می کند ، پتانسیل داشتن یک بالگرد بلک هاوک برای حمل در یک روستا ، در اصل ، مثلاً ، خزرها ، جامعه ای است که آنها در دهه 1990 هدف قرار داده بودند.” پروفسور رابرت کروس از دانشگاه استنفورد می گوید خزرها نسل کشی را در نظر می گیرند.

“توانایی آنها برای اداره کاملتر افغانستان به شیوه وحشیانه تر نگرانی اصلی است.”

پروفسور کروس همچنین تأثیر هواپیماها بر هرگونه قیام احتمالی علیه طالبان ، مانند جنبش مقاومت کوچک اما رو به رشد در دره پنجشیر را بیان کرد.

وی گفت: “با ورود هلیکوپتر بالقوه ظرفیت اقدامات شهری به شدت محدود می شود.”

سلاح های سبک ، وسایل نقلیه زرهی و تجهیزات نظامی

ویدئوهای بی شماری از جنگجویان طالبان در حال بررسی سلاح های مخفی عظیم در شبکه های اجتماعی مرتبط با طالبان از زمانی که این گروه به سرعت در چند ماه قبل شروع به جذب نیرو در افغانستان کرده است ، در حال پخش است.

https://www.youtube.com/watch؟v=LJIKXDtlu-o

الکس کرافورد ، خبرنگار ویژه اسکای نیوز ، در ماه ژوئیه به این کشور سفر کرد و وزن 70 تفنگ تیرانداز از خفا ، 900 توپ ، 30 هاموی ، 20 پیکاپ ارتش و 15 کامیون نظامی مفصل توسط رزمندگان طالبان که غنیمت را در ولایت وردک در غرب تسخیر کرده بودند ، به او نشان داده شد. از کابل

بر اساس گزارش SIGAR ، از سال 2017 بیش از 3500 M4 و 1380 مسلسل از سوی ایالات متحده در اختیار ارتش افغانستان قرار گرفته است.

الکس کرافورد و تیمش یک ظرف دریایی کامل پر از اسلحه باز نشده را مشاهده کردند که بیشتر آنها دارای برچسب ارتش آمریکا بود.
تصویر:
الکس کرافورد و تیمش یک ظرف دریایی کامل پر از اسلحه باز نشده را مشاهده کردند که بیشتر آنها دارای برچسب ارتش آمریکا بود.

انتظار می رود هزاران خودروی زرهی از جمله هاموی در دست طالبان باشد.

به گفته پروفسور کروس ، گسترش این خودروها و همچنین تجهیزات نظامی پیشرفته ایالات متحده که توسط نیروهای ویژه طالبان حمل می شود ، باعث تقویت توان نظامی و شهرت طالبان در افغانستان می شود.

او گفت: “کسانی که دیروز روی آسفالت شهر کابل دیدیم ، لباس های آمریکایی پوشیده بودند ، بسیار شبیه به سایر نیروهای ویژه مدرن ، با رادیو ، با عینک دید در شب ، با تمام نمادهای قدرت مدرن.”

اعضای واحد نظامی بدری 313 در حالی نگهبانی می کنند که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان اظهارات خود را در فرودگاه کابل بیان می کند.  عکس: طالبان / رویترز
تصویر:
اعضای واحد نظامی بدری 313 در حالی نگهبانی می کنند که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان اظهارات خود را در فرودگاه کابل بیان می کند. عکس: طالبان / رویترز

“من فکر می کنم آنها برای هر بازیگری که از افغانستان می آید تا آنها را به چالش بکشد بسیار ترسناک هستند.”

داده های زیست سنجی

گروه های حقوق بشری به طور فزاینده ای نگران نوع دیگری از سلاح هایی هستند که طالبان می توانند علیه افغان ها استفاده کنند: داده ها.

تصور می شود انبارهای عظیمی از اطلاعات شخصی ، از جمله داده های بیومتریک ، در اختیار گروهی از دستگاه های ارتش آمریکا قرار گرفته است.

وزارت داده ها و پزشکی قانونی در مقاله ای که هفته گذشته منتشر شد انواع مختلف داده هایی را که اکنون می تواند در دست طالبان باشد بررسی کرد.

پنتاگون اعلام کرد هیچ موجودی تجهیزات از نیروهای آمریکایی باقی نمانده است.

و همچنان که تصاویری از جنگجویان طالبان در هلیکوپترها و خودروهای زرهی ظاهر می شود ، هزینه واقعی ترک چیزها مشخص می شود.

تیم Data and Forensics یک واحد بسیار واجد شرایط است که به ارائه روزنامه نگاری شفاف از Sky News اختصاص داده شده است. ما داده ها را جمع آوری ، تجزیه و تحلیل و تجسم می کنیم تا داستانهای مبتنی بر داده را بیان کنیم. ما مهارت های گزارشگری سنتی را با تجزیه و تحلیل پیشرفته تصاویر ماهواره ای ، رسانه های اجتماعی و سایر اطلاعات منبع باز ترکیب می کنیم. با بیان داستانهای چند رسانه ای ، ما قصد داریم جهان را بهتر توضیح دهیم ، در حالی که نشان می دهیم روزنامه نگاری ما چگونه انجام می شود.

چرا روزنامه نگاری داده برای Sky News مهم است[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید