طرز استفاده از کاپ قاعدگی در دوران عادت ماهانه

انواع کاپ قاعدگی

کاپ های قاعدگی ظروف کوچکی هستند که از سیلیکون یا لاتکس ساخته شده اند که باید در هنگام قاعدگی وارد واژن شوند. در بسیاری از کشورها به طور گسترده از آن استفاده می شود. طرز استفاده از کاپ قاعدگی را در این مقاله که از سایت همسرتایم گرفته شده است را به طور کامل برایتان توضیح خواهیم داد.

کاپ قاعدگی یک وسیله بهداشتی است که پس از پوشیدن، توانایی جمع آوری مایعات قاعدگی را در طول سیکل دارد.  کاپ قاعدگی یک جایگزین  زیست محیطی و اقتصادی برای تامپون و نوار بهداشتی سنتی است که بارها قابل استفاده مجدد است. در واقع، در صورت استفاده و نگهداری صحیح، می تواند تا 10 سال دوام بیاورد، در نتیجه صرفه جویی اقتصادی قابل توجه و کاهش قابل توجهی در ضایعات تولید می شود.

 

کاپ قاعدگی چیست

کاپ قاعدگی یک کاپ کوچک ساخته شده از مواد نرم و ضد حساسیت معمولاً سیلیکون یا لاستیک است که در طول روزهای سیکل داخل واژن قرار می گیرد. برخلاف تامپون‌ها و نوارهای بهداشتی سنتی، این کاپ مایع قاعدگی را بدون جذب آن جمع‌آوری می‌کند، به همین دلیل است که می‌توان بارها از آن  استفاده کرد.

محافظت از کاپ قاعدگی حدود 12 ساعت تضمین می شود و پس از قرار دادن آن، به شما این امکان را می دهد که تمام اقداماتی را که در هنگام پوشیدن تامپون انکاپ می دهید، از جمله شنا انکاپ دهید.

 

چگونه کاپ قاعدگی را استفاده کنیم

طرز استفاده از کاپ قاعدگی

پس از شستن کامل دست‌ها و یافتن موقعیتی راحت، می‌توانید لیوان را با تا  کردن آن روی خود وارد کنید : اگر به درستی وارد شود، لیوان کاملاً به دیواره‌های واژن می‌چسبد و یک مهر و موم را ایجاد می‌کند که از هر نوع از دست دادنی جلوگیری می‌کند و به شما امکان می‌دهد هر نوع از دست دادنی را بسازید. حرکت بدون ترس . با تمرین و تجربه، که با آگاهی از بدن شما نیز مرتبط است، قرار دادن کاپ قاعدگی آسانتر و سریعتر می شود.
هنگام برداشتن کاپ، مهم است که از کشیدن آن خودداری کنید: فقط کف آن را در یک قیف تا کنید و با حرکات زیگزاگ سبک آن را بیرون بیاورید تا لبه از دیواره واژن حرکت کند و خروج آن آسان شود.

کاپ قاعدگی طرز استفاده

کاپ قاعدگی برای دوشیزگان

کاپ قاعدگی برای باکره ها مناسب نمی باشد و توصیه این است که به جای کاپ قائدگی از نوار بهداشتی استفاده کنند.

تمیز کردن کاپ قاعدگی

به محض خرید، و بین یک سیکل و چرخه دیگر، کاپ قاعدگی باید با غوطه ور کردن آن در آب جوش برای حدود 5/6 دقیقه استریل شود. بین یک قرار دادن و بعدی، فقط آن را با آب گرم بشویید، همیشه  قبل از قرار دادن یا خالی کردن کاپ ،  دست های خود را بشویید تا از عفونت های احتمالی جلوگیری کنید.

 

از کاپ قاعدگی به عنوان نوار بهداشتی استخری نیز گاها یاد می شود.

نحوه انتخاب سایز کاپ قاعدگی مناسب

در بازار کاپ های قاعدگی با اندازه ها، مدل ها، مواد، شکل ها و قیمت های بسیار متفاوت وجود دارد و بسیار مهم است که بتوانید کاپ مناسب آناتومی خود را تشخیص دهید. اولین مرحله مربوط به اندازه و ظرفیت است که باید بر اساس بدن شما (سن، بارداری، باکرگی و سایر عوامل) و مقدار خونی که کاپ باید داشته باشد (جریان سبک، متوسط ​​یا سنگین) انتخاب شود. معمولاً دو اندازه موجود است:

کوچک – برای زنان جوان، نوجوانان یا زنانی که رابطه جنسی نداشته اند.

بزرگ – برای افراد بالای 30 سال، برای کسانی که قبلا زایمان کرده اند یا / و جریان فراوان دارند.

از طرف دیگر، در مورد نرمی کاپ، اگر مشکل حساسیت دارید یا کف لگنتان ضعیف است، یک کاپ نیمه نرم یا نرم را انتخاب کنید و اگر لگن بسیار لگنی دارید، یک کاپ سفت یا نیمه نرم را انتخاب کنید.

 

کاپ قاعدگی را از کجا بخریم ؟

برای تهیه کاپ قاعدگی می توانید به داروخانه ها مراجعه کنید اما خرید اینترنتی کاپ قاعدگی نیز می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 

مدت استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ را می توان تا 12 ساعت متوالی استفاده کرد. بسته به میزان جریان قاعدگی، ممکن است لازم باشد آن را زودتر قطع کنید.

کاپ های قاعدگی اگر خوب نگه داشته شوند می توانند تا 10 سال دوام بیاورند. با این حال، به طور کلی می توان به تغییر آن پس از 3 سال اشاره کرد.

 

آیا کاپ قاعدگی می تواند آلرژی یا عفونت ایجاد کند؟

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی چیست ؟کاپ قاعدگی از مواد ضد حساسیت و معمولاً سیلیکون ساخته شده است و مخصوصاً برای کسانی که به نوار بهداشتی حساسیت دارند مناسب است. با استفاده از کاپ قاعدگی، عفونت افزایش نمی یابد، برعکس: جاذب های خارجی کلاسیک یک آب و هوای مرطوب گرم ایجاد می کنند که می تواند به تکثیر باکتری ها کمک کند. علاوه بر این، کاپ خشک نمی شود و مانند سایر کمک ها خشک نمی شود، به سادگی خون را جمع می کند.

 

آیا می توانم با کاپ قاعدگی رابطه جنسی داشته باشم؟ 

بله: رفع تابوی رابطه جنسی  در دوران قاعدگی با استفاده از کاپ مناسب امکان پذیر است  . این یک کاپ شبیه دیافراگم، آسان برای استفاده، راحت و ایمن است. به لطف این کاپ (لیوان زیگی ) ترس از کثیف شدن در حین رابطه جنسی را نخواهید داشت و به شما کمک می کند تا بر ناراحتی ناشی از عدم احساس مطلوب در دوران قاعدگی غلبه کنید. با کاپ می توانید میل جنسی خود را حتی در دوران قاعدگی حفظ و ارضا کنید.

 

اگر در حین دخول از کاپ استفاده کنم، آیا همسرم آن را حس می کند؟

کاپی که در هنگام مقاربت دخول استفاده می شود، مخصوصاً از سیلیکون نازک ساخته شده است تا شریک زندگی آن را درک نکند، بنابراین می توان با آرامش و بدون ترس از مزاحمت جنسی از آن استفاده کرد.

مزایای کاپ قاعدگی

بنابراین کاپ قاعدگی یک انتخاب بهداشتی و ایمن است که شامل صرفه جویی اقتصادی قابل توجه و تأثیر بسیار کم بر محیط زیست می شود. علاوه بر این، در مقایسه با نوارهای بهداشتی سنتی، کاپ دارای قابلیت تنفس بیشتر، عاری از  عناصر مضر  (مانند آفت‌کش‌ها یا سفیدکننده‌های سفیدکننده که اغلب در نوارهای بهداشتی استفاده می‌شود) است و می‌تواند فلور طبیعی بدن را در سطوح بهینه نگه دارد.

 

کاپ قاعدگی برای چه سنی مناسب است ؟

زنانی که متاهل هستند می توانند از کاپ قاعدگی استفاده کنند چرا که کاپ قاعدگی برای دختران باکره مناسب نیست و می تواند باعث آسیب به پرده بکارت شود.

 

حکم استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی وسیله ایست که برای دوران پریود زنان استفاده می شود و می تواند از به وجود آمدن بیماری های عفونی و رشد باکتری ها در ناحیه واژن جلوگیری کند.

 

 

معایب کاپ قاعدگی

همان طور که در مقاله نیز ذکر شد ، چون کاپ قاعدگی به عنوان یک جسم خارجی وارد واژن می شود ممکن است برای دختران باکره مناسب نباشد. پس توصیه می شود که کاپ قاعدگی برای دختر باکره استفاده نشود و از نوار بهداشتی به جای آن استفاده شود.

 

قیمت کاپ قاعدگی دیجی کالا

یکی از مکانهایی که به صورت امن می توانید نسبت به خرید کاپ قاعدگی اقدام کنید ، سایت دیجی کالاست. قیمت کاپ قاعدگی در سایت دیجی کالا بنا به نیاز شما درج شده است.

 

مرجع:

همسرتایم

https://www.webmd.com/women/guide/menstrual-cup

دیدگاهتان را بنویسید